Згадки в пресі про селянські заворушення в Дудчанах на початку XX ст.

Описи судових процесів, що стосуються цілого ряду подій, котрі мали місце влітку 1905 року (самі суди відбулись наприкінці 1906 р. та у серпні 1907 року). Тоді селяни Дудчан та сусудніх населених пунктів регулярно здійснювали напади на маєтки поміщиків та знищували їхню власність.

Завдяки цим матеріалам ми можемо дізнатись багато прізвищ місцевих мешканців. Зокрема, зустрічаються такі поширені серед нинішніх мешканців села прізвища, як Шульга, Цегельник, Смола (Смолін – ред.), Медвідь (Медведьов), Сокирко, Солонець, Ткач, Махиня і т.д. Окрім того, дізнаємось прізвища єврейських родин, які проживали в нашому селі: Язовицький, Арбітман, Курзон… В матерілах є згадки про численні топоніми та довколишні хутори: Крутий Яр, Cалгани, Рядове, Стояни. Дізнаємось, що в селі на той момент існувала поштово-телеграфна контора в будинку Дуриліна, а також була вітряна мельниця.

Згідно даних, викладених у пресі, багатьох мешканців села після завершення судових процесів було відправлено до Сибіру і, на жаль, нема відомостей про те, чи вдалось їм пізніше повернутись на батьківщину. Тож, можливо комусь із вас вдасться не просто знайти згадку про свого родича, а й дізнатись про його долю та відшукати сліди своєї родини на території сучасної російської федерації.

Суд. У Херсоні суджено селян села Дудчина і Гаврилівни херсонського повіту за те, що в декабрі минулого року напали на хутір поміщика Кривошеїна (тоді держав його в посесії Смирнов) і вабрали 4 тисячі пуд. хліба. Обвиновачених було 97 душ, так що не могли вони поміститися там, де звичайно відбувається суд, а суджено їх в народній авдіторії. Всі вони призналися, що забірали хліб. Було багато свідків Суд ішов, 15 і 16 сентября. Присуджено: Карпа Мороз а, Ісака Смолу і блисея Шульгу на I і / 2 роки в рештанські роти, віднявши всі права, 45 душ на вісім місяців у тюрму, теж віднявши всі права; 14 душ на 2 місяці в тюрму, не віднімаючи прав; 34 душі виправдано. (О. Л.).


1. СУДЕБНАЯ ХРОНИКА. КРЕСТЬЯНСКИЕ БЕЗПОРЯДКИ.
Киевлянин №295 від 25.10.1906, сторінка 3


Киевлянин №211, 1907

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *